Πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή, ο 40ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας με συμμετοχή χιλιάδων δρομέων από όλο τον κόσμο. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης, που στα 42,195 μ. συμμετείχε τόσο μεγάλος αριθμός αθλητών και αθλητριών όλων των αγωνιστικών επιπέδων.

Ο Παναγιώτης Καραΐσκος ήταν ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε στον 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, ολοκληρώνοντας την Κλασική Διαδρομή με χρόνο 2 ώρες, 22 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα, ενώ νικητής όλων ήταν ο Κενυάτης δρομέας Έντουιν Κίπτο.

Ο Αφρικανός δρομέας έφτασε πρώτος στο Καλλιμάρμαρο στάδιο και γνώρισε την αποθέωση από τους χιλιάδες ανθρώπους που περίμεναν να χειροκροτήσουν τον πρώτο αθλητή και τους υπόλοιπους συμμετέχοντες σε αυτόν τον κλασικό αγώνα.

Ο 30χρονος δρομέας τα έδωσε όλα στο φινάλε και κατάφερε να σπάσει το ρεκόρ διαδρομής που κρατούσε από τις 9 Νοεμβρίου 2014 ο Κενυάτης Φελιξ Κιπτσιρτσιρ. Ο Έντουιν Κίπροπ Κίπτο τερμάτισε σε 2:10.34 με το προηγούμενο ρεκόρ να είναι 2:10.37.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη SEGAS (@segas.gr)

Από το Μαρόκο ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στο Παναθηναϊκό στάδιο στον 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο. H αθλήτρια Sukaina Atanane τερμάτισε σε 2 ώρες 31.53, με δεύτερη την Caroline Jepchirchir από την Κένυα που τερμάτισε σε 2 ώρες 32.19.

Πρώτη Ελληνίδα που τερμάτισε ήταν η Γκλόρια Πριβιλέτζιο σε 2 ώρες και 43.20. Την ώρα του τερματισμού η δρομέας έπεσε στην αγκαλιά της δύο ετών κόρης της.

Μεγάλη συμμετοχή είχε και ο αγώνας των 5 χιλιομέτρων που ξεκίνησε περίπου στις 08:00 το πρωί της Κυριακής, 12 Νοεμβρίου. Πρώτος τερμάτισε ο 22χρονος Νέστορας Κολιός από τα Ιωάννινα.

NDP

Την έναρξη για τα 5χλμ. έδωσε ο Κώστας Μπακογιάννης,ενώ στη διαδρομή έτρεξαν μεταξύ άλλων η παγκόσμια πρωταθλήτρια στο βάδην Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και ο πρωταθλητής κολύμβησης, Σπύρος Γιαννιώτης.