Μετά τα δύο χρυσά μετάλλια, με τα οποία επέστρεψε από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου στο Μόναχο τον Αύγουστο, η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ήταν αναμενόμενο να αναδειχθεί κορυφαία αθλήτρια στην Ευρώπη για το μήνα Αύγουστο στην ψηφοφορία της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Στίβου, στην κατηγορία των γυναικών. Μάλιστα ένας ακόμα Έλληνας αθλητής, ο Μίλτος Τεντόγλου, που επίσης επέστρεψε «χρυσός» από τη Γερμανία φέτος το καλοκαίρι, αναδείχθηκε κορυφαίος στους άντρες.

Να υπενθυμίσουμε ότι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη μέσα σε τέσσερις ημέρες κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια, στα 35 χλμ. βάδην και στα 20 χλμ. βάδην, σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ (1:29.03) στη διοργάνωση. Εκτός από τον τρομερό της χρόνο, έγραψε ιστορία γιατί έγινε η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που κάνει «νταμπλ» σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Στην ίδια διοργάνωση, ο Μίλτος Τεντόγλου με άλμα στα 8.52 μ. φρόντισε να επιβεβαιώσει ότι είναι ο κορυφαίος άλτης του μήκους αυτή τη στιγμή στον κόσμο, διατηρώντας με άνεση τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης, που είχε κατακτήσει το 2018 στο Βερολίνο με το άλμα του στα 8.52μ., και καταρρίπτοντας μια σειρά από ρεκόρ.